Baldwin’s product Bell has material costs that are rising from $6.80 to $7.80. Assume that peri… 1 answer below »

Baldwin’s product Bell has material costs that are rising from $6.80 to $7.80. Assume that period costs and other labor costs remain unchanged. If Baldwin decides to absorb the cost and not pass any on to its customers in the form of raised prices how many units of product Bell would need to be sold next round to break even on the product?

http://ww2.capsim.com/cgi-bin/CpCGIReports2011.exe?M=1&studentkey=1455009&simid=C59559&Round=7&Report=CapCourier|AnnReport#hrtqm

Select: 1 1,961 1,346 1,598 1,678

***The sale price and the information is on page 4 of the link above. Please let me know anything else that you need.

They sold 1863 units. Material cost: $6.80. Labor cost: $2.86. Present contribution margin is 38%. Total period cost is 8525.

Stuck With A Lot Of Homework Assignments And Feeling Stressed ? Take Professional Academic Assistance & Get 100% Plagiarism Free Papers

Get Help By Expert

For students who are struggling with essay writing, we can be a lifesaver. We offer essay writing help for students of all levels, from elementary school to college. Our team of experienced assignment writers can help you with any type of essay, from persuasive essays to comparative essays. So if you're struggling with essay writing, don't hesitate to contact us for assistance.

Answer

Looking For Plagiarism Free Answers For Your College/ University Assignments.