Fin474:Calculate the unit price of each of the following items 1 answer below »

Calculate the unit price of each of the following items:

(a) motor oil – 2.5 quarts for $1.95

Meet your deadlines with our essay writing service and let our professional writers take care of it!
Create your project now and start getting help in 2 minutes
Just from $12/Page
Place an Order

_______ cents/quart

(b) cereal – 15 ounces for $2.17

_______ cents/ounces

Get Assignment Writing Help

Our experts are ready to complete your assignment, course work. essay, test, dissertation, research paper, quiz

Get Started

(c) canned fruit – 13 ounces for 89 cents

_______ cents/ounces

(d) facial tissue – 300 tissues for $2.25

_______ cents/100 tissues

Motor oil

78 cents a quart

Cereal

14.5 cents an ounce

Canned fruit

6.8 cents an ounce

Facial tissue

75 cents per 100

Needs help with similar assignment?

we are available 24x7 to deliver the best services and ready within 3-4 hours? Order a custom-written, plagiarism-free paper

Order Over WhatsApp Place an Order Online

"Do you have an upcoming essay or assignment due?


Get any topic done in as little as 6 hours

If yes Order Similar Paper

All of our assignments are originally produced, unique, and free of plagiarism.

Stuck with a Question?

Get it solved from our top experts within 8 hrs!

Ask Your Question Now!