Fin474:Calculate the unit price of each of the following items 1 answer below »

Calculate the unit price of each of the following items:

(a) motor oil – 2.5 quarts for $1.95

_______ cents/quart

(b) cereal – 15 ounces for $2.17

_______ cents/ounces

(c) canned fruit – 13 ounces for 89 cents

_______ cents/ounces

(d) facial tissue – 300 tissues for $2.25

_______ cents/100 tissues

Motor oil

78 cents a quart

Cereal

14.5 cents an ounce

Canned fruit

6.8 cents an ounce

Facial tissue

75 cents per 100

Get Help from Experts

If you’re still asking yourself, “Who can help me write my paper from scratch", don’t hesitate to use us. Experienced writers will immediately write, proofread, or improve your academic paper. They can also help you choose a topic and edit your references into APA or MLA format. So, what are you waiting for?

Find your writer