A manager is trying to decide whether to purchase a certain part or to have it produced… 1 answer below »

Hi there, would you like us to help you do this question?

We are professional assignment help service for students who can't even. Get your papers written starting at just $11.99 a page.

Do my question How much will it cost?

A manager is trying to decide whether to purchase a certain part or to have it produced internally. Internal production could use either of two processes. One would entail a variable cost of $17 per unit and an annual fixed cost of $200,000; the other would entail a variable cost of $14 per unit and an annual fixed cost of $240,000. Three vendors are willing to provide the part. Vendor A has a price of $20 per unit for any volume up to 30,000 units. Vendor B has a price of $22 per unit for demand of 1,000 units or less, and $18 per unit for larger quantities. Vendor C offers a price of $21 per unit for the first 1,000 units, and $19 per unit for additional units.

a. If the manager anticipates an annual volume of 10,000 units, which alternative would be best from a cost standpoint? For 20,000 units, which alternative would be best?

b. Determine the range for which each alternative is best. Are there any alternatives that are never best? Which?

Get your project done perfectly

Order Now

Who We Are

We are a professional custom writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework.

Do you handle any type of coursework?

Yes. We have posted over our previous orders to display our experience. Since we have done this question before, we can also do it for you. To make sure we do it perfectly, please fill our Order Form. Filling the order form correctly will assist our team in referencing, specifications and future communication.

Is it hard to Place an Order?

1. Click on the “Place order tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.

2. Fill in your paper’s requirements in the "PAPER INFORMATION" section and click “PRICE CALCULATION” at the bottom to calculate your order price.

3. Fill in your paper’s academic level, deadline and the required number of pages from the drop-down menus.

4. Click “FINAL STEP” to enter your registration details and get an account with us for record keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.

5. From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.

Need help with this assignment?

Order it here claim 15% discount

Discount Code: SAVE15

Get a high quality paper now Free Inquiry

We got you covered for the whole semester.