Dante’s Protein Powder produces a dietary supplement. The standard cost of producing one unit is:… 1 answer below »

Dante’s Protein Powder produces a dietary supplement. The standard cost of producing one unit is:

Material (1.25 pounds × $2.50) ……………………$ 3.13

Labor (1.2 hours × $10) ……………………………12.00

Overhead …………………………………………..11.60

Total ………………………………………………$26.73

Standard variable overhead is $8.00 per unit, and fixed annual overhead is $90,000. At the start of 2018, expected production was 25,000 units. During 2018, 30,000 units were produced.

The following information, related to actual costs incurred in 2018, is available:

1. Purchased 40,000 pounds of material for $85,000.

2. Used 38,750 pounds of material.

3. Worked 35,300 labor hours costing $375,000.

4. Actual overhead incurred was $327,000.

Required

a. Show the calculation of the standard overhead rate per unit.

b. Calculate all material, labor, and overhead variances.

c. Prepare a variance summary, and briefly comment on variances that should be investigated.

Dante s Protein Powder produces a dietary supplement The standard cost

Get Help from Experts

If you’re still asking yourself, “Who can help me write my paper from scratch", don’t hesitate to use us. Experienced writers will immediately write, proofread, or improve your academic paper. They can also help you choose a topic and edit your references into APA or MLA format. So, what are you waiting for?

Find your writer